העידן המשפטי של היום מביא לכך שכל אדם חייב להבטיח את עתיד יורשיו בצוואה. כיום, עריכת צוואה אינה נחלתם של העשירים בלבד. בין אם הנכם עתירי נכסים ובין אם ברצונכם לשמור על שלמות המשפחה לאחר לכתכם, מומלץ לדאוג לעריכת צוואה כדין, אשר תבטיח לכם וליורשיכם שקט נפשי.

עריכת צוואה הינה פעולה פשוטה, יעילה וכדאית. יחד עם זאת, מומלץ להיזהר שכן צוואה שאינה עומדת בהוראות הדין עלולה להיפסל על ידי בית המשפט, ובפועל בית המשפט לענייני משפחה לא מהסס לבטל צוואות אשר לא נערכו בהתאם להוראות הדין. כמו כן, צוואה המכילה הוראות שאינן ברורות ונהירות עלולה לגרור את המשפחה למערבולת משפטית מסורבלת. התוצאה היא שהמשפחה מסיימת את ההליך כשהיא קרועה, שסועה ואחרי שהוצאו כספים רבים על עורכי דין. בגלל האלמנט האמוציונלי של הליכים משפטיים העוסקים בצוואות, אנשים נוטים לשכוח כי סכומי הכסף שהם הוציאו על ניהול ההליך עולים לעיתים על סכומי הכסף שיש בעיזבון. כדי למנוע מראש תוצאה עגומה זו, חשוב לדאוג כי צוואתכם ערוכה כדין.

בנוסף, מעבר להוראות המחלקות את רכוש המוריש, מומלץ לכלול בצוואות גם הוראות ביצוע. צוואה שלמה מכילה הוראות המתייחסות גם לסוגייה של איך יתחלק הרכוש וגם לשאלה של כיצד יחלקו אותו. למשל, במקרים מסוימים, כדאי למנות את אחד היורשים שינהל את העיזבון וידאג להסדיר את כל העניינים הפרוצדורליים בין היורשים לבין עצמם ובין הרשויות. במקרים אחרים, בעיקר כאשר מדובר בכמות גדולה של רכוש, כדאי למנות עורך דין חיצוני שיהיה אחראי על ניהול העיזבון.

יש לציין, כי ישנם סוגים שונים של צוואות (צוואה בכתב, צוואה בעדים, צוואה הדדית, צוואה בפני רשות וצוואת שכיב מרע), ואדם המעוניין לערוך צוואה, חייב לבחור בסוג הצוואה המתאים ביותר לנסיבות שסביבו. כך למשל, אחת הדרישות המהותיות של צוואה בכתב היא שהמצווה יכתוב את הצוואה כולה בכתב ידו, ככל והצוואה תכיל כתב יד של אדם אחר, היא תיפסל על ידי בית המשפט. כך גם צוואה בעדים, מחייבת כי הצוואה תובא לאישור בפני שני עדים, חתימה על הצוואה בפני עד אחד, תביא לפסילתה.

יש להדגיש כי הנזקים של צוואה שאינה ברורה חמורים אף יותר, מאשר אילולא הייתה נערכת הצוואה כלל, שכן אז מתעוררות המחלוקות באשר לפרשנות הצוואה, כשירות המצווה ואופן חלוקת הרכוש. בסופו של דבר פסילת הצוואה או הצורך בלפרש אותה,  הם הם שמובלים  לאותם החיכוכים שהמצווה ביקש למנוע.

לאור כל האמור, מומלץ שאת צוואתכם יערוך עורך דין, אשר בקי בדיני הצוואות ויודע לזהות את ה"מוקשים" המשפטיים והניסוחיים שיכולים להיות לרועץ.

הנכם מוזמנים לפגישת ייעוץ במשרדנו, במהלכה תוכלו להתייעץ עם עורך דין מיומן, אשר ייתן לכם את מלוא המידע לו אתם זקוקים וככל שתרצו יערוך עבורכם צוואה התפורה למידותיכם ומידות משפחתכם.